Že dolgo je znano, da problematično igranje povzroča škodo tako igralcem kot tudi njihovim družinam. Praktično vsi igralci z motnjo hazardiranja se slej ko prej znajdejo v položaju, ko jim zmanjka sredstev za nadaljevanje igre. Za nekatere pomeni to preobrat in veliko spremembo v njihovih življenjih, pri drugih ne. Da bi slednji lahko nadaljevali z igro, potrebujejo denar, ki je zanje le sredstvo za nadaljevanje igre. Na ta način tudi ohranjajo upanje, da lahko z drznim hazardiranjem v stilu kamikaz ubežijo katastrofi. Ker denarja nimajo, nekateri med njimi prestopijo meje moralnih in zakonskih norm ter pristopijo k goljufijam in drugim kaznivim dejanjem. Obstaja še en razlog za prestop te meje in to je poplačilo dolgov, ki so nastali zaradi hazardiranja.
Doslej še ni bilo na voljo študije o tem ali in koliko dodatnega antisocialnega vedenja povzroči povečanje izdatkov za igre na srečo v neki skupnosti. V večini prejšnjih študij so avtorji opravili intervjuje s posameznimi igralci na srečo in jih spraševali, ali so zagrešili kakšno kaznivo dejanje, da bi pridobili denar za igre na srečo.
Pravkar (avgust, 2024) pa je bila objavljena študija, ki je nastala v 8,2 milijonski avstralski zvezni državi Novi Južni Wales (ang. NSW), in ki potrjuje pomembne povezave med splošno porabo za igre na srečo in kriminalom. Omenjena študija profesorja Donalda Weatherburna (National Drug and Alcohol Research Centre) in še dveh drugih avtorjev je prva doslej, ki je uspela količinsko opredeliti povezave med izdatki za igre na srečo na in kaznivimi dejanji. Avtorji so v študiji križali podatke o izgubah igralcev na igralnih avtomatih, ti predstavljajo kar 86% vse realizacije iger na srečo v Avstraliji in podatke o kriminalnih aktivnostih.
Na kratko: večja kot je poraba denarja za igre na srečo v neki skupnosti, višje so v isti skupnosti tudi stopnje kriminala.
Avtorji študije so za NSW (gl. mesto Sidney) ugotovili, da vsako povečanje izdatkov za igre na srečo za 10% povzroči več kot:
- 7,4 odstotno povečanje fizičnih napadov
- 10,5 odstotno povečanje vlomov in vdorov v stanovanja
- 10,3 odstotno povečanje vlomov in vdorov v nestanovanjske prostore
- 11 odstotno povečanje tatvin motornih vozil
- 8,2 odstotno povečanje tatvin iz motornih vozil in
- 7,4 odstotno povečanje kaznivih dejanj goljufije na leto
Avtorji študije poudarjajo:
„Rezultati študije prinašajo nova spoznanja o škodljivih posledicah iger na srečo: ko ljudje več trošijo za igre na srečo, so v skupnosti, kjer živijo, tudi tisti, ki ne igrajo na srečo, izpostavljeni kaznivim dejanjem, s katerimi se sicer ne bi srečali.“
„V interesu skupnosti je strožji nadzor nad igrami na srečo z zmanjšanjem možnosti za igranje iger na srečo, uvedbo nadzora, ki preprečuje, da bi ljudje postali problematični igralci, in prepovedjo oglaševanja iger na srečo. Brez takšnih ukrepov se izdatki za igre na srečo povečujejo, posledično pa se povečuje tudi obseg kriminala.“
Oglejte si tudi webinar z avtorji študije: “Do increases in gambling expenditure lead to more crime?“
Poudarjamo, da ta študija ne bi bila izvedljiva brez podatkov, ki sta jih avtorjem dostavila ministrstva oz. agencije države Novi Južni Wales.
Nujno je torej, da raziskovalcem omogočajo dostop do vseh potrebnih podatkov za izvajanje študij tudi pristojna ministrstva v Sloveniji.