Odlok o reguliranju dejavnosti igralniških iger in Strategijo preprečevanja škode so svetniki na 22. seji mestnega sveta Mestne občine Maribor zavrnili

Avtor
Please complete the required fields.



Odlok so svetniki zavrnili z 21 glasovi proti šestim. Pri tem je nadvse pomembno zavedanje, da predlagani odlok ničesar ne prepoveduje in ničesar ne omejuje. Sestavlja ga osem členov, ki večinoma le pojasnjujejo različne procedure, deveti člen pa ponuja tudi 17 priporočil za obravnavo področja igralniških iger v mestu.

Predlog za uvrstitev in obravnavo odloka na sejo sta vložila sopredlagatelja, mestna svetnika Igor Jurišič in Zdravko Luketič. Z uvrstitvijo Odloka in Strategije na dnevni red je naše delo dobilo polni smisel in svojevrstno nagrado.

Odločanje o odlokih poteka v dveh korakih, po prvem branju je na vrsti drugo branje, kar nudi mestnim svetnikom dovolj časa, da predlagane člene odloka spreminjajo, popravljajo, zavržejo v celoti ali pa dodajajo svoje predloge.

Povsem enako velja za vseh 17 priporočil. Svetniki lahko predlagajo umik samo določenih ali pa celo vseh priporočil. Lahko bi dodali kakšna svoja ali skušali izboljšati že predlagana priporočila. Vse skupaj precej spominja na nakupovanje v trgovskem centru. Izbiraš izključno tiste izdelke, ki ti ustrezajo in jih polagaš v nakupovalni voziček.

Toda večine mestnih svetnikov delo v zvezi z odlokom očitno ni zanimalo in tako je bil odlok v celoti zavrnjen že ob prvem branju. Moteče niso bile določene vsebine, nezaželena je bila celotna reč zapakirana v Odlok. Toda tudi tako je v redu, demokratično in to seveda sprejemamo.

Da odlok o igrah na srečo svetnikov ne zanima preveč, smo lahko opazili tudi na dveh odborih in eni komisiji mestnega sveta (gospodarstvo, sociala, pravne zadeve), na katere smo bili povabljeni. Tam smo lahko slišali, da v medijih ni zaznati, da bi bile igre na srečo težava, da so večji problem telefoni in digitalne tehnologije, da gre za svobodno gospodarsko pobudo, da igralniške igre pomembno prispevajo k komplementarnosti turistične ponudbe v mestu, itd. Skratka, argumentiranje, ki bi ga uporabila tudi industrija iger na srečo.

Vsa mnenja predstavnikov mesta v v odborih so bila le zasebna mnenja, saj niso bila podprta z nobenimi dokazi. Mesto doslej namreč še ni opravilo nobene analize s področja iger na srečo.

V industriji iger na srečo je več politike kot v parlamentu!”
britanska ministrica za šport Tracey Crouch, ko leta 2018 protestno odstopila zaradi zavlačevanja vlade z uvedbo znižanja najvišjih dovoljenih stav na igralnih avtomatih FOBT v britanskih stavnicah

Spodaj navajamo vseh osem členov odloka.

ODLOK O REGULIRANJU DEJAVNOSTI IGRALNIŠKIH IGER IN PREPREČEVANJU ZASVOJENOSTI V MESTNI OBČINI MARIBOR

1.člen

Ta odlok vsebuje ukrepe in priporočila za zaščito prebivalcev Mestne občine Maribor pred škodljivimi vplivi igralniških iger na srečo. Cilj odloka in dodanih priporočil je izboljšati varovanje zdravja in okrepiti zaščito prebivalcev lokalne skupnosti pred širjenjem zasvojenosti ter drugimi škodljivimi vplivi igranja iger na srečo na življenja posameznikov, njihovih bližnjih in celotne skupnosti.

2.člen

Odlok s priporočili namenja posebno pozornost zaščiti najbolj ranljivih skupin prebivalstva, kot so mladoletniki, mladi odrasli, posamezniki z motnjo igranja na srečo, prebivalci z nižjim socialno-ekonomskim statusom in druge ranljive skupine. Prav tako je njegov cilj spodbujanje splošne ozaveščenosti o tveganjih, povezanih z igrami na srečo.

3.člen

Opredelitev igralniških iger

Igralniške igre so igre na srečo, ki se izvajajo v igralnicah in v igralnih salonih. Delimo jih na živo igro, ki se izvaja izključno v igralnicah, in igro na igralnih avtomatih, ki se izvaja tako v igralnicah kot tudi v igralnih salonih.

Za živo igro se šteje, kadar igrajo igralci proti igralnici ali drug proti drugemu na posebnih igralnih mizah s kroglicami, kockami, kartami ter na igralnih panojih, igro na teh napravah pa vodijo uslužbenci igralnice.

Za igralne avtomate se štejejo mehanične, elektronske ali podobne naprave, na katerih imajo igralci ob vplačilu določenega zneska (z lističi, s kovanci, z žetoni ali z neposrednim vplačilom pri blagajni oziroma pri igralnem avtomatu) možnost zadeti dobitek.

Listič (ticket, vrednostni listič, izplačilni listič) je vrednostni kupon, opremljen s črtno kodo in z alfanumeričnimi kodami, ki je namenjen vplačilu kreditov na igralnem avtomatu ali izplačilu gotovine na blagajni.

4.člen

Odločanje o prirejanju igralniških iger v mestni občini Maribor

Vse odločitve v zvezi z reguliranjem področja igralniških iger na srečo na področju občine sprejema mestni svet Mestne občine Maribor. Vsi postopki odločanja v zvezi s prirejanjem igralniških iger v mestu so vnaprej znani, predvidljivi in transparentni.

       5.člen

Postopek podeljevanja koncesije za izvajanje igralniške dejavnosti

Na podlagi 63. člena v zvezi s 100. členom Zakona o igrah na srečo (Uradni list RS, št. 14/11 – uradno prečiščeno besedilo, 108/12 in 40/14, v nadaljnjem besedilu: ZIS) o dodelitvi koncesije odloča Vlada Republike Slovenije, o zahtevi pa mora odločiti najkasneje v šestih mesecih. 

V skladu z 68. členom ZIS mora vlada pred dodelitvijo koncesije pridobiti soglasje lokalne skupnosti o opravljanju igralniške dejavnosti na njenem območju. V primeru, da lokalna skupnost soglasje za izvajanje igralniške dejavnosti na njenem območju odkloni, je takšna odločitev zavezujoča in vlada v tem primeru koncesije za igralniško dejavnost ne sme dodeliti.

Pri pridobivanju soglasja lokalne skupnosti se lahko uporabi dvostopenjski postopek. Če Ministrstvo za finance v roku, ki ga določi v prvem obvestilu, ne prejme stališča lokalne skupnosti glede opravljanja igralniške dejavnosti na njenem območju, pozove lokalno skupnost, da na podlagi 209. člena ZUP v 15 dneh po prejemu poziva sporoči razloge za soglasje ali zavrnitev. Če lokalna skupnost ne odgovori niti na drugi poziv, se šteje, da je soglasje podano, in pristojni organ lahko odločbo izda tudi brez pridobljenega stališča lokalne skupnosti.

6. člen

Postopek odločanja o podelitvi soglasja za izvajanje igralniške dejavnosti

Vsa dejanja v zvezi s podeljevanjem soglasja za izvajanje igralniške dejavnosti na področju Mestne občine Maribor se izvajajo po vnaprej znanem, predvidljivem in transparentnem postopku.

Mestna občina Maribor začne z aktivnostmi takoj po prejemu informacije o interesu za soglasje za opravljanje igralniške dejavnosti. Lokalna skupnost lahko to informacijo pridobi na dva načina: neposredno na pobudo zainteresiranega investitorja ali v okviru uradnega postopka Ministrstva za finance, ki jo pozove k podaji stališča o soglasju.

Po prejetju informacije o načrtovanem projektu MOM nemudoma obvesti mestni svet in javnost ter prične z izvajanjem postopkov za čim natančnejšo oceno stanja (pridobivanje strokovnih stališč, cost-benefit analiza, raziskava o razširjenosti problematičnega igranja v občini, odprtje javne razprave ipd.)

7.člen

Preverjanje izpolnjevanja pogojev za podelitev soglasja

Ne glede na vrsto igralniškega objekta (igralnica, salon) se obvezno preveri morebitna zasičenost ponudbe z igralniškimi igrami in igralnimi avtomati v mestu in v mariborski regiji (Šentilj, Ptuj, Radenci).

Za oceno stanja oz. zasičenosti s ponudbo igralniških iger se lahko uporabi priporočilo št. 10 tega odloka.

V primeru igralnega salona se ob preverjanju zasičenosti s ponudbo preveri tudi ustreznost lokacije, ki v skladu s 6. členom »Pravilnika o prirejanju posebnih iger na srečo v igralnih salonih« ne sme biti lociran v neposredni bližini stanovanjskih območij, vzgojno-izobraževalnih zavodov, zdravstvenih in verskih ustanov. 

Če se ugotovi, da je zasičenost s ponudbo dosežena ali da je lokacija igralnega salona neprimerna,  se soglasje o izvajanju igralniške dejavnosti zavrne in nadaljnji postopki več niso potrebni.

8.člen

Zaprosilo za podaljšanje dodeljenega roka za odločanje

Za izvedbo vseh potrebnih aktivnosti lahko lokalna skupnost Ministrstvo za finance zaprosi za podaljšanje roka za svojo dokončno odločitev o podelitvi ali zavrnitvi soglasja za opravljanje igralniške dejavnosti.

9.člen

Z namenom zaščite ranljivih skupin in za preprečevanje zasvojenosti z igrami na srečo se smiselno uporabljajo naslednja priporočila:

Vpišite vaš odgovor ali komentar

Za komentiranje morate opraviti ali