Visoki odstotki ideacije samomora

Avtor
Please complete the required fields.



 

Dejavnost iger na srečo se vseskozi oglašuje kot ena od oblik zabave. Vendar pa je potrebno pripomniti, da druge oblike zabave (kino, koncerti, biljard, kegljanje, pikado, šah…)  ljudi ne pripravijo k razmišljanju o samomoru. Na ta fenomen naletimo le pri igrah na srečo.

Za težave povzročene z igrami na srečo sta značilni nadpovprečno velika prisotnost razmišljanja o samomoru ter najvišje stopnje izvedenih samomorov med vsemi oblikami zasvojenosti. Švedska študija je pokazala, da je pri ljudeh z motnjo iger na srečo verjetnost samomora petnajstkrat večja kot v splošni populaciji (Karlsson in Håkansson, 2018).

Z analizo samomorov med odraslimi osebami v obdobju 2009-2016 so v avstralski Viktoriji ugotovili, da je kar 4,2% vseh samomorov v državi moč dokazljivo povezati z igrami na srečo. Z igrami na srečo povezana samorilnost med odraslimi v Viktoriji znaša 5,13 samomora na milijon prebivalcev.

Analiza uporabnikov portala Mladi hazarder, ki so se vpisali v program brezplačnih psihoterapij (N=167), potrjuje visoko incidenco ideacije samomora med igralci z motnjo igranja na srečo. Kar 28% uporabnikov je poročalo, da so v zadnjem letu resno razmišljali o samomoru, 10% jih je izbralo možnost: »ne želim odgovoriti«, 62% uporabnikov pa v preteklem letu o samomoru ni razmišljalo.

Vpišite vaš odgovor ali komentar

Za komentiranje morate opraviti ali