Igralnice, dobički in škoda, ki nastaja

Avtor
Please complete the required fields.



“To je končni rezultat vseh bleščečih luči, vseh brezplačnih izletov, potokov šampanjca, brezplačnih hotelskih sob, žensk in pijače. Vse to je organizirano le zato, da bi dobili vaš denar.” ACE ROHSTEIN  (ROBERT DE NIRO),  CASINO (1995)

Kot pri vseh drugih industrijah, gre tudi pri industriji iger na srečo za ustvarjanje dobičkov. Vsa naprezanja in vse marketinške dejavnosti igralnic so podvržene doseganju tega cilja. Ker pa igralniška podjetja lahko zaslužijo denar le tako, da ga igralci izgubijo, je tak model iskanja dobička tesno povezan s tveganjem za nastanek škode pri potrošniku.

Industrija iger na srečo sodi med najbolj inovativne industrije na planetu. Zaradi velike tekmovalnosti v panogi je v nenehnem procesu stalnega inoviranja. Z izjemno hitrostjo se prilagaja vsem sodobnim tehnološkim spremembam, hkrati pa v veliki meri tudi vpliva in spodbuja napredek sodobnih tehnologij.

V zadnjih 30 letih je prišlo do prelomnih sprememb v ponudbi igralniških iger. Industrija, ki je nekoč z evropskim tipom igralništva (francoščina, eleganca) svoje kliente iskala med bogatejšimi sloji, danes levji delež realizacije ekstrahira iz revnejših slojev prebivalstva. Glavna igra so postali igralni avtomati, ki so skonstruirani tako, da svoj delo opravijo res temeljito. Z različnimi psihološkimi tehnikami in triki zadržujejo igralce za igralnimi napravami, dokler denarnice niso prazne. Cilj lastnikov igralnih avtomatov ni v tem, da nam poberejo denar, ki smo ga namenili zabavi v igralnici. Njihov cilj je, da nam poberejo ves naš denar.

Zaradi svoje izjemne hitrosti in strukturiranosti so igralni avtomati postali igralniška igra z daleč najvišjim potencialom za zasvajanje igralcev. S študijami so ugotovili, da na igralnih aparatih razvijemo zasvojenost do 3 in pol krat hitreje kot pri drugih igralniških igrah.

Igralni avtomati so postali najbolj dobičkonosna igra na srečo v zgodovini iger na srečo. V Sloveniji so leta 2022 avtomati ustvarili kar 84 odstotkov prometa igralnic in igralnih salonov (v mariborski regiji pa celo 90%). Če k temu prištejemo še realizacijo obeh loterij, je delež igralnih avtomatov še zmeraj izjemen, saj znaša kar dve tretjini vse (znane) realizacije iger na srečo v Sloveniji.

Realizacija igralnice iz naslova iger na srečo predstavlja razliko med vplačili igralcev in izplačili igralnice (ali igralnega salona). Realizacija igralnice so torej izgube, ki so jih v igri ustvarili igralci. Višje kot so te izgube, višje je tudi tveganje za nastajanje škode pri posameznikih, njihovih družinah in v skupnosti.

Vpišite vaš odgovor ali komentar

Za komentiranje morate opraviti ali