Peticija

Podpri Strategijo za preprečevanje in zmanjševanje škode, ki jo povzročajo igre na srečo!

Podpri Strategijo za preprečevanje in zmanjševanje škode, ki jo povzročajo igre na srečo!
- Maribor,
4,3K ogled

Peticijo lahko podpiše vsak polnoleten prebivalec Slovenije.

Do konca meseca februarja želimo zbrati najmanj 3.000 podpisov podpore peticiji, zato jo podpiši zdaj!

Strategija preprečevanja in zmanjševanja škode zaradi iger na srečo je z nekaj manjšimi prilagoditvami uporabna za katerokoli lokalno skupnosti v Sloveniji.

Predstavitev problema:

Raziskava Nacionalnega Inštituta za javno zdravje (NIJZ, 2018) je odkrila, da v populaciji prebivalcev starih 15-64 let igre na srečo igra skoraj vsak peti, med temi, ki igrajo, pa jih 4,3 % kaže izrazite znake zasvojenosti z igrami na srečo. Še posebej zaskrbljujoč je podatek o razširjenosti zasvojenosti med mladimi igralci iger na srečo. V starostni skupini 15-19 let je delež zasvojenosti znašal okrog 19 odstotkov, kar je skladno z rezultati domačih in tujih raziskav. 

Ena izmed tujih študij navaja, da prekomerno igranje ene osebe prizadene še šest drugih oseb, ki so blizu igralcu.

Industrija iger na srečo se vseskozi inovira, igre postajajo vse hitrejše in vse bolj manipulativne, s tem pa tudi vse bolj nevarne za naše zdravje. Ponudniki iger na srečo v nenehnem iskanju rasti dobičkov vključujejo tudi umetno inteligenco in algoritme, naša zakonodaja pa tem spremembam ne sledi.

In kje v tem trenutku nahajamo?

Slovenija je brez nacionalne politike o preprečevanju in zmanjševanju škode, ki jo povzročajo igre na srečo.  S to problematiko se ne ukvarjajo niti občine, saj je povsem neupravičeno razširjeno prepričanje, da je to izključno naloga države.

Od veljavnih dokumentov je na voljo le Zakon o igrah na srečo iz leta 2010, ki ne vsebuje sistemske politike za preprečevanje škode, ki nastaja v družbi.

Država bi morala z ukrepi takoj zaščititi najbolj ranljive med nami, predvsem so zaščite potrebne mladoletne osebe,  odrasla mladina, zasvojeni z igrami na srečo in druge ranljive skupine.

Kako pristopiti k reševanju tega problema?

Države urejajo področje iger na srečo na dva načina: z modelom odgovornega igranja (Responsible Gambling) ali kot zadevo javnega zdravja.  Pri prvem odgovornost za morebitno škodo nosi igralec, ki mora svojo igro prilagoditi  svojim zmožnostim. Igralnice nudijo informacije o igrah, opozorila o tveganjih in orodja za samoomejevanje, kar v praksi pomeni prelaganje odgovornosti z države in koncesionarjev na igralce. Ključni cilj tega modela je preprečiti spremembe zakonodaje ter ohraniti dobičke koncesionarjev in ugoden učinek na javne finance. Ta model se je izkazal za popolnoma neučinkovitega, na kar je opozorila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). V svojem sporočilu za javnost ugotavlja, da dosedanji ukrepi za zaščito prebivalstva pred škodljivimi posledicami iger na srečo ne učinkujejo in da so potrebne spremembe. Državam priporoča ukrepe, ki vključujejo ukinitev oglaševanja in promocij, obvezno omejevanje izgub ter omejitve v zvezi z dostopom in razpoložljivostjo iger na srečo. Priporoča torej javnozdravstveni pristop.

Javnozdravstveni pristop obravnave problematike iger na srečo daje prednost preprečevanju škode, torej zdravju pred ugodnimi fiskalnimi učinki dejavnosti. Odgovornost za nastalo škodo se razdeli med vse deležnike, vključno z državo in lokalnimi skupnostmi.  Cilj tega pristopa je omejevanje dostopnosti in omejevanje porabe denarja za igre na srečo, koristna posledica takega ravnanja pa je preprečevanje in zmanjševanje škode. Gre za pristop, ki se je za uspešnega že izkazal pri alkoholu in tobaku. Ta model vključuje tudi ali omejevanje ali pa popolno prepoved oglaševanja ter redno spremljanje pojavov zasvojenosti in drugih škodljivi posledic igranja na srečo. 

Posodobitve

More updates...
... .55 let

26 komentarjev

Bogomir Živko
Bogomir Živko

Podpišem se strinjam…

Ilija Lukić
Ilija Lukić

Potpiram strategijo v celosti

Patricija
Patricija

Podpiram iniciativo.

Mai Marinko Dedović
Mai Marinko Dedović

Sem sam biu upleyen v to prezgodaj

Petra Arnuš
Petra Arnuš

Ker se strinjam z vsem napisanim.

Mitja Turk
Mitja Turk

Strategijo podpiram, ker je nujno, da država zagotovi bolj uravnoteženo zakonodajo, ki bo zaščitila igralce pred tveganji (zasvojenost, finnačna tveganja, revščina…) in da bo industrija iger na srečo pod bolj strogim nadzorom in bo delovala v skladu z načeli varnosti, poštenosti in odgovornosti.

Nela Strmsek
Nela Strmsek

Podpišem!!!

Jean-Marie Bernier
Jean-Marie Bernier

Igre na srečo so lahko zelo nevarne Igre na srečo so lahko zelo nevarne

Tatjana Ferkolj
Tatjana Ferkolj

Poznam prijatelja, ki je zasvojen z igrami na srečo.

Vlasta Teršek
Vlasta Teršek

Absolutno podpiram strategijo!

Melita Horvat
Melita Horvat

Podpiram,ker je totalna zasvojenost in huda odvisnost posledično uničuje zasvojenca in njegovo družino….

Lara Žnidarič
Lara Žnidarič

Potrebne so celovite rešitve.

Danilo Teršek
Danilo Teršek

da

Stanko Kovačič
Stanko Kovačič

Strategijo podpiram

Miroslav Strniša
Miroslav Strniša

Strategijo podpiram, ker se mi zdi pomembno zaščititi zasvojenca in njegove bližnje.

Mojca Auguštin
Mojca Auguštin

Ker se moramo starejši pa še posebaj mladostniki zavedati realnosti ter se ne zanašati samo na igre na srečo.

Sonam Latsho
Sonam Latsho

Iniciativo podpiram, ker otroci nujno potrebujejo zdrav stik z realnostjo in ne življenje v igrah na srečo od česar ne bodo ne srečni niti zdravi

Matej Auguštin
Matej Auguštin

ker so otroci v mladosti zelo dovzetni do zasvojujočih aktivnosti. Če obstaja možnost, da se vsaj ena skušnjava lahko regulira/izniči, je treba to storiti. Če že hočejo kockati, naj to počnejo kasneje v življenju.

Joco Mohoric
Joco Mohoric

Kocka uničuje druzine in domove!

Tatjana Frangez
Tatjana Frangez

Strategijo podpiram, ker je strožja regulacija dejavnosti iger na srečo nujna. Posledice zasvojenosti z igrami na srečo so težke, ne le za zasvojene, ampak tudi njihove družine.

Vpišite vaš odgovor ali komentar

Za komentiranje morate opraviti ali

120 Podpisnikov
2,880 podpisov do cilja: 3,000
S podpisom podpore peticiji izjavljate, da iste peticije niste podpisali nikjer drugje. Z odkljukanjem okvirčka za prejemanje posodobitev nam dovoljujete, da vam smemo pošiljati e-novice o poteku peticije. Kadarkoli se lahko tudi izpišete oz. zahtevate, da vas izbrišemo iz naše liste. Vaši osebni podatki (ime, priimek, mesto oz. kraj bivanja) bodo za javnost ostali zakriti in pokazali jih bomo le financerju projekta.