Ko Ministrstvo za finance prejme vlogo za izdajo nove koncesije za igralnico (ali salon), ima vlada za svojo odločitev o dodelitvi koncesije šest mesecev časa. Zakonodaja zahteva, da Ministrstvo o prejeti vlogi takoj obvesti lokalno skupnost in jo pozove k odločitvi za podelitev soglasja za opravljanje igralniške dejavnosti na njenem območju ali pa o razlogih za njeno zavrnitev.
Ministrstvo o vlogi lokalne skupnosti v postopku podeljevanja nove koncesije:
»V skladu z 68. členom ZIS mora vlada pred dodelitvijo koncesije pridobiti soglasje lokalne skupnosti o opravljanju igralniške dejavnosti na njenem območju. V primeru, da lokalna skupnost soglasje za izvajanje igralniške dejavnosti na njenem območju odkloni, je takšna odločitev zavezujoča in vlada v tem primeru koncesije za igralniško dejavnost ne sme dodeliti.«
Od Ministrstva za finance smo pridobili tudi natančnejšo razlago postopka pridobivanja soglasja za opravljanje igralniške dejavnosti, ki jo podaja lokalna skupnost.
Ministrstvo o dvostopenjskosti postopka pridobivanja soglasja:
“V primeru, da Ministrstvo za finance v roku, ki ga določi v prvem obvestilu lokalni skupnosti, ne prejme stališča lokalne skupnosti o opravljanju igralniške dejavnosti na njenem območju, pozove lokalno skupnost, da na podlagi 209. člena ZUP v 15 dneh po prejemu poziva sporoči razloge za soglasje ali za odklonitev soglasja.”
Bistveno sporočilo tega pojasnila je, da pridobivanje stališča lokalne skupnosti poteka v dveh korakih, če je ob prvem pozivu prišlo do molka lokalne skupnosti. V primeru molka organa (občine) tudi ob drugem pozivu, pa se šteje, da je soglasje dano.
Ker je v prvem pozivu rok za podajanje stališča, ki ga lokalni skupnosti namenja Ministrstvo za finance, običajno 30 dni in ker je drugi rok za odgovor po ZUP 15 dni, ima lokalna skupnost tako na voljo najmanj 45 dni za odločanje.
Ta informacija je za javnost izjemno pomembna. V zadnjih dveh primerih odločanja o soglasjih za igralne salone v Kranju in Mariboru smo namreč lahko videli, da svetniki niso podrobneje poznali postopka podeljevanja soglasja na lokalni ravni in postopka podeljevanje koncesije. Predvsem se to nanaša na Maribor, kjer je bilo županstvo tisto, ki je napačno razlagalo postopek in z njim povezane roke. Po razlagi županstva na seji mestnega sveta je bilo na voljo samo 30 dni časa in v primeru neodzivnosti občine se bi štelo, da je soglasje podano.
Ker je v primeru odklonitve soglasja za igralniško dejavnost takšna odločitev zavezujoča in vlada koncesije ne sme podeliti, imajo vlagatelji že pred vložitvijo vloge za dodelitev koncesije interes, da projekt predstavijo lokalni skupnosti. V skoraj vseh javno znanih primerih se je projekt predstavil vsaj županu. Od županov je odvisno, kaj bodo s to informacijo počeli oz. kdaj in na kak način bodo o tem obvestili mestni svet in lokalno skupnost.
Lastnik podjetja, ki vlaga vlogo za koncesijo želi imeti stvari najbrž vsaj nekoliko pod nadzorom. Povedano drugače, pred oddajo vloge za koncesijo skuša interesent za koncesijo preveriti, kakšen je odziv lokalnih oblasti na idejo o igralnici.
Do leta 2013 je v Mariboru soglasja za igralnice in salone podeljeval vsakokratni župan, kar je v popolnem nasprotju z načeli demokracije, preglednosti javnih postopkov in pravice lokalne skupnosti do sodelovanja v zanjo pomembnih zadevah. Prav tako se županom, ki soglasja za igralnice in salone podeljujejo brez vključevanja mestnega sveta, lahko očita prekoračitve pooblastil (če so ta bila dana), saj pomena soglasja za igralnico nikakor ni mogoče enačiti s soglasji za manj pomembne stvari na lokalni ravni.
Igralnica vnaša v okolje številne škodljive učinke, zato je takšna odločitev vsekakor zadeva, o pri kateri mora aktivno sodelovati tudi lokalna skupnost. Odločanje o soglasju igralnici ne sme biti izključno v domeni politike, kaj šele, da o tem odloča le župan. Politiki se namreč zamenjajo, igralnica z vsemi svojimi negativnimi eksternalijami pa ostane. Nekateri med politiki dobijo po koncu politične kariere celo službe v industriji iger na srečo, kar je največkrat nagrada za njihovo “minulo delo”.
Z izrazom “igralnica” imamo v mislih igralnico ali igralni salon.